Öfke Nöbetleri

//Öfke Nöbetleri

Anne babalar tarafından yaşanan sorunlardan bir tanesi çocuğun öfke nöbetleri geçirmesidir. Bu durumda çocuk, çevresine zarar verir, istediklerini elde edene kadar ağlar ve bağırırlar. Bu çocuklar için aslında bir meydan okumadır.Ara sıra yaşanabilecek öfke nöbetleri, bir-bir buçuk yaşından dört yaşına kadar olan çocuklarda normaldir. Fakat bazı çocuklarda öfke nöbetleri okul yıllarında da devam eder. Yaşanan öfke anne babalar tarafından üzücü ve utanç vericidir.Çocukların öfke nöbetlerine hiddetle cevap veren anne babalar için bu davranışları, çocuğun ileri ki yaşları için öğretici olur. Ailede huzursuzluk, ekonomik sıkıntı, fiziksel istismar varsa, çocuk daha sık öfke nöbetleri geçirebilir.

Çözüm önerileri

  • Çocuk öfke nöbeti geçirirken, onu görmezden gelinmelidir. Dikkat çekmeye ve istediğinin yapılması için bu davranışta bulunuyor olabilir.
  • Çocuk, öfke nöbeti geçirirken kendisine veya çevresine zarar veriyorsa, onu görmezden gelemezsiniz. Bu durumda onu sakinleşebileceği odaya alınmalı ve konuda ısrarcı olunmalıdır.
  • Fiziksel müdahaleye girmekten kaçınılmalıdır.
  • Anne babalar olabildiğince sakin olmalıdır.
  • Çocuk sakinleştikten sonra onunla konuşulmalı, durumu olumlu nasıl ifade edebileceği anlatılmalıdır. Öfkelenmeden çözülen her sorun için ödül verilmelidir.

Bilgidağı Koleji Ataşehir Rehberlik Servisi

2019-04-01T13:36:06+00:00
Open chat
Merhaba, Özel Bilgidağı Koleji olarak size nasıl yardımcı olabiliriz?